top of page
 • להיות ישראלי

  50$
  תקף לשנה אחת
  • המראה של השמש
  • עניינים שבלב
  • נתיבה

"להיות ישראלי"

קיבוץ הגלויות הישראלי והשוני הרב בין אזרחי המדינה מעורר לא פעם את השאלה מה הופך אותנו לישראלים?, מה הם הקווים המאפיינים את הזהות המורכבת והחמקמקה שלנו?
שלושה סרטים עונים כל אחד בדרך אחרת תשובה לשאלת הישראליות שמגדירה אותנו. נתיבה בן יהודה בת דור הפלמ"ח מבריקה, מצחיקה וכואבת. מנתח בכיר ומבריק הבוחר לסייע כרופא קהילתי בשדרות, ותמר אריאל, שהייתה נווטת הקרב הדתייה הראשונה בחיל האוויר הישראלי. שלושתם מייצרים את הפסיפס הבלתי אפשרי שאנחנו.

מיד לאחר הרכישה יגיע אליך מייל עם קישור לדף הסדרה. בדף הסדרה ניתן למצוא את שלושת הסרטים ושלושת השיחות. ניתן לצפות בסרטים בכל זמן שנח לך. 

הסרטים והשיחות בסדרה

"נתיבה" 

והקלטת השיחה עם היוצרת לינה צ'פלין והמפיקה דניאלה רייס רזון.

נתיבה.jpg
553049_1397220727177073_1999633937_n.jpg

"אנחנו מתים בקצב של אחד בשלושה שבועות". לוויות של חברים מהפלמ"ח, הן כמעט הסיבה היחידה לכך שנתיבה בן יהודה יוצאת מביתה. בדירתה ברח הפלמ"ח בירושלים יושבת תיבה, בת 72, ומולה דולקות שלוש טלוויזיות, והרביעית "מתה". נתיבה לא רוצה שזרים ייכנסו לדירתה, משום שהדירה מוזנחת, ובאוויר ריח של חתולים. במשך שנים גידלה 17 חתולים כשהאחרון, "אחרונים", מת במהלך הצילומים.

היא יוצאת מביתה רק בשני מקרים נוספים: כשהיא נוסעת פעם בשנה לכליל, שם גרה בתה עמל, ופעם בשבוע כשהיא נוסעת לאולפן כדי להגיש את תוכנית הרדיו שלה. "נתיבה מקשיבה ומדברת" היא תוכנית של שיחות אל תוך הלילה עם אנשים שאינם ישנים. מדברים שם רק על דברים טובים ומשמיעים רק שירים ישנים ששרו לפני 48, אלה שירי נעוריה.
היא לוקחת אותנו לצפת ומספרת אנקדוטות משעשעות ומכאיבות על כיבוש העיר. עד היום רועדות לה הידיים כשהיא נזכרת במלחמה ההיא. רק בת 21, אבל כבר ירתה באויב פנים מול פנים, מה שגרם לה להרגיש "זקנה כבר מגיל עשרים ואחת".

נתיבה היא סבתא לארבעה נכדים. בבית של עמל בכליל נוגעים במקומות הכואבים של החברה הישראלית-אמא
פלמ"חניקית שהקימה מדינה ו"כולה על כתפיה הצרות", לבת חוזרת בתשובה ונכד אשר בחר לא לשרת בצבא. נתיבה היא מרואיינת מבריקה, חדה, בלתי צפויה; אך גם סגורה מאוד-אשה תוססת ומלאת פרדוקסים, מדברת ללא הפסקה ברהיטות האופיינית לה, בכנות מצחיקה ומכאיבה.

"המראה של השמש" 

והקלטת השיחה עם היוצרת נטע אריאל.

המראה של השמש (1).jpg
Capture.PNG

תמר אריאל, גדלה במושב דתי בדרום הארץ, בעולם רווי ערכים יהודיים וציוניים ובבית שאפשר לה ללכת בנתיב שלה. לאחר ששרתה שנתיים בשרות הלאומי, היא התגייסה לצבא והייתה לנווטת הקרב הדתייה הראשונה בחיל האויר הישראלי.

בסתיו 2014, לאחר תקופה עמוסה של לוחמה במבצע צוק איתן, תמר יצאה להתאוורר בטיול לנאפל. כשתמר וקבוצה של ישראלים ותיירים מכל העולם, הגיעו לפסגת האנפורנה, הם נקלעו לסופת שלגים בלתי צפויה ונאלצו להיאבק על חייהם מול פגעי הטבע.

"עניינים שבלב"

והקלטת השיחה עם היוצר גדי אייזן וגיבור הסרט ד"ר עמי שיינפלד.

poster heart06.jpg
gadiaisen2006 (1).jpg

 עמי שינפלד, נער ממשפחה חרדית מבני ברק, הגשים את חלומו הכמעט דמיוני והפך למנתח לב בכיר בבית החולים שיבא. לפני מספר שנים, כשהעיר שדרות רעשה מטילים החליט ד"ר שינפלד לעזור לתושביה. מאז הוא מתנדב כרופא קהילתי בשדרות ועוזר למטופליו לקבל רפואה ציבורית השווה ברמתה לרפואה הפרטית, תוך עימות עם הבירוקרטיה של הרפואה הציבורית וסירוב עיקש להצטרף לרפואה הפרטית ולכסף שבצדה. בדרכו המיוחדת הוא מציל חיים ונפש. אך בפועלו, הוא מוותר על זמנו החופשי ומשלם על כך מחיר אישי, כלכלי ומשפחתי כבד, המאלץ אותו להתמודד עם השאלה האם עליו לעזוב את מטופליו בשדרות ולפנות לרפואה הפרטית.

 • להיות ישראלי

  50$
  תקף לשנה אחת
  • המראה של השמש
  • עניינים שבלב
  • נתיבה
bottom of page